Gönderen Konu: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ YÖNETMELİĞİ !!!  (Okunma sayısı 59807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MÜHENDİS

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
 • Rep Puanı: 7134
  • Profili Görüntüle
ŞANTİYE ŞEFLİĞİ YÖNETMELİĞİ !!!
« : 29 Ekim 2011, 19:23:05 »

YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ: 01/01/2012

16 Aralık 2010 PERŞEMBE   Resmî Gazete   Sayı : 27787
YÖNETMELİK
Bayındırlık ve İskân Bakanlığından:
YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ
VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK
   ..............

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Şantiye Şefliği ve Yetki Belgeli Usta Çalıştırılması
   
Şantiye şefliği
   
MADDE 10 –       
.
.
       
10)Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur.   
   
(11)Şantiye şefi görev aldığı yapım işine dair yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesini imzalamakla yükümlüdür.
   
(13)Mimar veya mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üslenebileceği işlerin toplamı 30.000m2'yi geçemez.  Ancak yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde 30.000m2 yi geçmeme şartı aranmaz.
   (15) Mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde,
şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.                   

                                                                          ...............   
       
       
YUKARIDAKİ ŞARTLARA (ÜÇÜNCÜ BÖLÜM-MADDE:10- özellikle 10,11,13 ve 15.fıkralar) BAKILACAK OLURSA, BU TARİHTEN (OCAK-2012) İTİBAREN;
B-2 GRUBU ŞANTİYE ŞEFİ "İŞ DENETLEME BELGESİ"Nİ VERECEK OLAN HİÇBİR KURUM OLAMAYACAKTIR.
 
DOLAYISI İLE İŞ BİTİRMELİ MÜTEAHHİTLERİN KARŞISINDAKİ BİR ENGEL DAHA KALKMIŞ OLACAKTIR. ZATEN DAHA ÖNCEDEN KULLANMA ORANINI %20'ye DÜŞÜRDÜKLERİ GİBİ ŞİMDİ DE 10.MADDE-10.,11. ve 15. FIKRALARI ZORUNLU EVRAK HALİNE GETİRDİLER. BU DURUMDA HANGİ MÜHENDİSİ İSKAN (yapı kullanma izin belgesi) ALINANA KADAR HANGİ MÜTEAHHİT İŞYERİNDE BULUNDURUR?
İŞ BİTİMİ İTİBARI İLE YANİ GEÇİCİ KABUL'DEN SONRA EN AZ 1,5 -2 YIL DAHA İŞYERİNDE "İMZA İÇİN" BOŞUNA BEKLETMESİ GEREKİR?
Bu fırsatı bilen MÜTEAHHİTLER; Şantiye şefine daha iş süreci bitmeden yol gösterir.


AYRICA KAÇ TANE  ŞANTİYE ŞEFİNİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP OLMA İHTİMALİ VAR?
DOLAYISI İLE SÖZ KONUSU EVRAK(11.ve 15.FIKRALAR) TEMİN EDİLMEDEN İŞ DENETLEME BELGESİ ALMAK MÜMKÜN OLAMAYACAKTIR.
AYRICA 30.000 m2 SINIRLAMASI DA İŞ DENETLEME BELGELERİNE YANSIYACAKTIR. İSTERSENİZ 200.000 M2 İŞ BİTİRMİŞ OLUN, 30.000 M2 DEN FAZLA DEĞERİ OLMAYACAKTIR..
B-2 GRUBU BELGENİN ALT SINIRI:50.000 m2'DİR.YANİ B-2 GRUBU İŞ YAPSANIZ BİLE sınırlama yüzünden B-3 grubuna atılıyorsunuz demektir.
SONUÇ OLARAK EN FAZLA 40 MİLYON TL'LİK İŞ DENETLEME ALABİLİRSİNİZ ve 1/5 LİK DEĞERİ DE 8 MİLYON TL'Yİ GEÇMEYECEKTİR. DOLAYISI İLE ŞANTİYE ŞEFİ İŞ DENETLEME BELGESİNİN, SAHA MÜHENDİSİ İŞ DENETLEMESİNDEN HİÇBİR FARKI OLMAYACAKTIR.

TOPLU KONUTLARDA BİNALARIN RUHSATLARI AYRI AYRI HESAPLANMAKTADIR. (Bu zamana kadar 25 toplu konut projesi(EMLAK BANKASI, TOKİ ve KİPTAŞ PROJELERİ) bitirdim. Hiç birinde ruhsat toplu olarak çıkmamıştır. Bunun da nedeni genellikle projeler yapım süreci içinde iken bazı binaların yeri değiştirilebiliyor. Bazılarının kat sayısında artış veya azalma söz konusu oluyor. Binaların bazıları da komple projeden çıkartılabiliyor. Bu nedenlerle her binanın ruhsatı diğerinden bağımsız olarak ayrı ayrı çıkarılıyor.) YANİ TOPLU KONUT PROJELERİ KESİNLİKLE TEK RUHSATA BAĞLI DEĞİLDİR.!!!

ÖZETLE; ŞANTİYE ŞEFİ (B-2 GRUBU)İŞ DENEYİM BELGELERİ ARTIK - ÇIKARILAMAZ- HALE GETİRİLMİŞTİR.

TEK BAŞINA "11.FIKRA" BİLE BU İŞİN BİTTİĞİNİN AÇIKÇA GÖSTERGESİDİR.
BU ZAMANA KADAR B-2 GRUBU BELGESİNİ ALMIŞ OLAN ŞANTİYE ŞEFİ ARKADAŞLARA ÖNEMLE DUYURULUR;
 
BELGELERİNİZİN DEĞERİNİ İYİ BİLİNİZ...
EMSALSİZ ve PAHA BİÇİLMEZ SEVİYEYE ÇIKMIŞTIR.
 
MÜŞAVİRLERİN OYUNUNA GELMEYİNİZ. BELGENİZİ ALMAK İSTEYEN FİRMA SAHİPLERİYLE BİZZAT GÖRÜŞÜNÜZ.

İHALE DERGİLERİNDE ŞİMDİDEN "ŞANTİYE ŞEFİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIK SERTİFİKALARI VERİLMESİ İÇİN İLANLAR VERİLMEYE BAŞLANMIŞ BİLE!!!
BU NE DEMEK? YENİ BİR ENDÜSTRİ OLUŞTURULDU. BİR DE BU SERTİFİKA(15.fıkra gereği) SAÇMALIĞI ÇIKTI.

 
BIRAKIN BUNU, SERTİFİKANIZ DA OLSA, DAHA İŞ BAŞLAMADAN SİGORTA GİRİŞİ YAPTIRIP(!) (10.fıkra-İşin başından sonuna kadar işyerinde bulunma ZORUNLULUĞU var. SGK  belgesini de, yani ilgili firmada çalıştığınız süreleri ispat eden 4a hizmet dökümünü de belge çıkarırken idareye vermeniz gerekiyor) YAPI RUHSATINI ALMAK İÇİN ÖNCE MÜTEAHHİTTEN VEKALET ALACAKSINIZ. SONRA YAPI RUHSATINI İMZALAYACAKSINIZ. DAHA SONRA EĞER İŞTEN ÇIKARILMAZSANIZ İŞ BİTİMİNDEN SONRA EN AZ 2 YIL DAHA  MÜTEAHHİTE RİCA EDECEKSİNİZ, 2 YIL SİGORTANIZI(ZORUNLU) YATIRTIP, BOŞUNA HAVADAN MAAŞ ALIP SONRA DA İSKAN BELGESİNE İMZA ATACAKSINIZ(!)

ARKADAŞLAR; BU BELGEYE SAHİP OLACAK ŞANTİYE ŞEFİ ANCAK KİM OLUR? SÖYLEYEYİM; BABASI MÜTEAHHİT OLAN MÜHENDİS ARKADAŞLAR VARSA ONLAR ALIR ARTIK BU BELGEYİ, O KADAR! ALACAK OLSA DA TOPLAMDA 40.000.000 TL'yi GEÇEMEZ!.(%20 ORANI İLE 8.000.000 TL)

ÜSTELİK TAM DA TOPLU KONUT PROJELERİNİN EN YOĞUN OLACAĞI DÖNEMDE, ---
7.000.000 KONUT YIKILIP, YENİDEN YAPILACAK---
BU SÖZÜ EDİLEN ŞANTİYE ŞEFİ BELGELERİNİ ÇIKARILAMAZ HALE GETİRDİLER.
GÜNCEL BİLGİ : 17.05.2012- KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI ÇIKARILARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.
 
ŞİMDİLİK B-2 GRUBU BELGELERİNİN ÇIKARILMASINI ENGELLEDİLER, YAKINDA BEKLEYİN; YÜKSEK MİKTARLARDAKİ-KARAYOLLARI, METRO ve DSİ BELGE SAHİPLERİ DE ŞİMDİDEN TEDBİRLERİNİ ALSINLAR, ONLARA DA SIRA GELECEKTİR MUTLAKA...

B-2 GRUBU BELGE SAHİBİ ARKADAŞLAR; BELGELERİNİZİ DEVREDERKEN DEĞERİNİ İYİ BİLİNİZ...
Hatta mümkünse KİMSELERE DEVRETMEYİNİZ! ÇÜNKÜ HİÇBİR YERDE EMSALLERİ YOKTUR. BU DURUMDA BELGENİZİ TALEP EDENLERE ORTAK KAZANCIN %51 MİKTARINI (KANUNİ ZORUNLULUK) BİLE RAHATLIKLA TALEP EDEBİLİRSİNİZ. EMİNİM İTİRAZLARI BİLE OLMADAN KABUL EDECEKLERDİR.

Pazarlık yapmak bir mal alındığı zaman etiktir. İş deneyim belgeleri bir "mal, meta" değildir.
Bir insan, kendi deneyimine ancak kendisi fiyat biçebilir. Bu pazarlık konusu bile olamaz.

 
UNUTMAYINIZ; %51 hissesini kanuni zorunluluk olduğu için gözünü bile kırpmadan veren -müteahhit adaylarının-Belgeniz olmadan ASLA MÜTEAHHİT olamayacaklarını...

Sorumluluklarınızın bilincinde olmanızı ve hakkınızı kimseye yedirtmemenizi diliyorum.
1 m2'nin bile sorumluluğunu taşımamış kimselerin hakkınızda bir hüküm vermesi sözkonusu bile olamaz.

Güncel bilgi (04.09.2013): DANIŞTAY 13. Dairesi "devam eden işlerdeki %80 kullanım hakkı" ile ilgili yürütmeyi iptal etmiştir. Bu durumda tüm gruplara ait devam eden işler de dahil İş Denetleme Belgeleri bu nedenden dolayı kullanım hakkını kaybetmiştir.

 
SAYGILARIMLA,
DİKKATİNİZE....
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2015, 13:55:14 Gönderen: MÜHENDİS »

Teknik İnsanlar Forumu

ŞANTİYE ŞEFLİĞİ YÖNETMELİĞİ !!!
« : 29 Ekim 2011, 19:23:05 »

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
 • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
 • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
 • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
 • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
 • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
 • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
 • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.

 


Çevrimdışı THE RISING

 • Co-Admin
 • Forum Kahramanı
 • *****
 • İleti: 1281
 • Rep Puanı: 1144
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği hk.
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2011, 20:04:41 »
Uyarınız ve paylaşımınız için teşekkürler...
Umarım bu mesajınızı teknik elemanlar dikkate alacaklardır.
 
Bir uyarıda biz yapalım:
 
   İŞ DENEYİM BELGESİ KİRALAYAN YADA BELGE SAHİBİYLE ORTAKLIK ANLAŞMASI YAPAN FİRMA SAHİPLERİNİN İHALE MASASINDAN GERİ BİLDİRİM NEDENİYLE KULLANILAMAYAN BELGELERLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİ SONUCUNDA FORUM YÖNETİCİSİ OLARAK CEVAP VERME GEREĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR.
 
   ASLINDA İŞ DENEYİM-YÖNETME BELGELERİNİ YAYINLAMAK İSTEYEN TÜM ÜYELERİMİZİN BELGELERİ FORUM YÖNETİCİLERİ TARAFINDAN GÖRÜLMEDEN YAYINLANMAMAKTADIR. BUNUN DA NEDENİ YİNE ŞİKAYETLERİN SONUCUNDA TESPİT ETTİĞİMİZ "BALON BELGELERDİR", ve FORUMUMUZDA KESİNLİKLE YAYINLANMAMAKTADIR. BURADA BELGELERİN TÜM EKLENTİLERİNİ BELGE SAHİPLERİNDEN TALEP EDEMEMEKTEYİZ, ÇÜNKÜ BİRÇOK EKLENTİSİ BULUNUYOR, ANCAK 2012 YILINDAN İTİBAREN ÇIKARILAN İŞ DENEYİM BELGELERİNİN AŞAĞIDA MADDELER HALİNDE BELİRTTİĞİMİZ EKLERİ GÖRÜLMEDEN FORUMUMUZDA YAYINLANMAYACAKTIR. (YAPI RUHSATI-İSKAN RUHSATINDA ŞANTİYE ŞEFİ İMZALARI, ŞANTİYE ŞEFİ UZMANLIK BELGESİ VS.)
  BUNA GÖRE, BELGE ORTAKLIĞI TALEBİNDE BULUNAN MÜTEAHHİTLERE AŞAĞIDAKİ UYARILARI YAPMAK YERİNDE OLACAKTIR:
  2012 YILINDA YÜRÜRLÜĞE GİREN ŞANTİYE ŞEFİ YÖNETMELİĞİ GEREĞİ B-2 GRUBU BELGELER ÇIKARILAMAZ HALE GETİRİLMİŞTİR. (şantiye şefi yönetmeliğini iyi okuyunuz !!! MADDE :10 (10-11-13 ve 15.FIKRALAR))  BU NEDENLE BELGESİ OLANLARA AŞAĞIDA BELİRTİLEN EVRAKLARI SORUNUZ (YENİ Ş.ŞEFİ YÖNETMELİK GEREĞİ İHALE MAKAMINCA İSTENEN ZORUNLU BELGELER);   
 
1-YAPI RUHSATI ve İSKAN RUHSATINDA BELGE SAHİBİNİN İMZASI ZORUNLU OLMUŞTUR. (2012 YILINDAN İTİBAREN ÇIKARILAN BELGELERDE)
2-ŞANTİYE ŞEFİNİN MUTLAKA "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIK BELGESİ" OLMALIDIR.
UNUTMAYIN, BELGE BİR ŞEKİLDE ÇIKMIŞ DA OLSA İHALE MASASINDA İŞ DENEYİM BELGESİ EKİ OLAN BU EVRAKLAR OLMAYINCA YETERLİLİK ALINAMIYOR, DOLAYISI İLE İHALELER İPTAL EDİLİYOR.
 
3-HER NE KADAR İŞ DENEYİM BELGESİNİ HAKETMEK İÇİN %80 ORANINDA İŞİN BAŞINDA BULUNMUŞ OLMAK YETERLİ OLSA DAHİ ŞANTİYE ŞEFİ YÖNETMELİĞİNDE BU İBARE YETERSİZ KALIYOR. ÇÜNKÜ İLGİLİ 10.MADDENİN FIKRASINDA "Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur. "  ile "Şantiye şefi görev aldığı yapım işine dair yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesini imzalamakla yükümlüdür" YÖNETMELİK MADDELERİ DİKKATE ALINIYOR. BUNUN DA İSPATI OLARAK 4A SGK HİZMET DÖKÜMÜNDE ÇALIŞILAN TARİHLERDEN ŞANTİYE ŞEFİNİN "YAPI RUHSATI-İSKAN RUHSATI" SÜRECİ ARASINDA İŞ BAŞINDA BULUNUP-BULUNMADIĞI TESPİT EDİLİYOR. YANİ %80 DEĞİL DE %100 İŞBAŞINDA OLMAK GEREKİYOR, SONUÇTA BELGE DE GEÇERLİLİĞİNİ ve YETERLİLİĞİNİ YİTİRİYOR.
 
İŞ DENEYİM BELGESİ YETERLİLİĞİ İÇİN LÜTFEN BU AYRINTILARI DİKKATE ALMANIZI RİCA EDERİM.
BİLGİLERİNİZE,

« Son Düzenleme: 12 Mart 2014, 00:59:55 Gönderen: OKTAY1907 »
B İ L G İ   G Ü Ç T Ü R

Teknik İnsanlar Forumu

Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği hk.
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2011, 20:04:41 »

 

TEK TUŞLA RADYATÖR VE FAN-COİL METRAJI

 


Çevrimdışı can2011

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
 • Rep Puanı: 810
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği hk.
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2011, 20:34:22 »
   Arkadaşlar; müşavirlerin oyununa gelmeyin. Belgelerinizi acele edip ucuz fiyata vermeyin.

  
« Son Düzenleme: 31 Mart 2012, 14:58:01 Gönderen: can2011 »

Teknik İnsanlar Forumu

Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği hk.
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2011, 20:34:22 »

 

TEK TUŞLA HAVA KANALLARI METRAJI VE YAKLAŞIK MALİYETİ

 


Çevrimdışı akif34

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
 • Rep Puanı: 909
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -okuyunuz!!!
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2011, 21:57:15 »
Arkadaşlar belgelerinizi ucuza vermeyin, hakkınızı bu kadar kolay yedirtmeyin. Karşınızdaki kişilerin cirosu olan şirketi varsa, sizin de belgeniz var. İki taraf da birbirine aynı derece de muhtaç, ikisi de olmadan iş alınmıyor. Bu yüzden benim şahsi görüşüm belge kiralama ücretlerinin en az belge tutarının ‰ 5 (binde beş) i ve alınan işlerden % 1 oranında kar şeklinde düşünülmesi yönünde. Bu konuda hepimizin birlik olup ortak tavır alması gerekmektedir. Kimse belgesini ucuza vermezse, piyasa borsa gibi otomatik olarak yükselecektir.


Teknik İnsanlar Forumu

Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -okuyunuz!!!
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2011, 21:57:15 »

Sıhhi Tesisat Boru Metrajı ve Yaklaşık Maliyet Hesaplaması

 


Çevrimdışı THE RISING

 • Co-Admin
 • Forum Kahramanı
 • *****
 • İleti: 1281
 • Rep Puanı: 1144
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -okuyunuz!!!
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2011, 11:22:39 »
Yıl sonuna kadar, iş denetleme belgesini çıkartmamış olan şantiye şefi arkadaşların da mevcut haklarının elden çıkmaması için acele etmeleri gerekiyor...
B İ L G İ   G Ü Ç T Ü R

Teknik İnsanlar Forumu

Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -okuyunuz!!!
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2011, 11:22:39 »

Tek Tuşla Menfez ve Anemostat Metrajı ve Yaklaşık Maliyeti Hesaplama

 


Çevrimdışı MÜHENDİS

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
 • Rep Puanı: 7134
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -okuyunuz!!!
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2012, 20:01:12 »
Şantiye şeflerinin belgeleri sonlandırılmıştır.

Çevrimdışı LENNON

 • Üye
 • **
 • İleti: 10
 • Rep Puanı: 888
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -okuyunuz!!!
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2012, 14:07:25 »
24 Ocak 2012 sayı ve 28183 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Kamu İhale Tebliği uyarınca yıllık diploma belge tutarı 159.957 TL 'ye çıkarılmıştır.

Şantiye şefi arkadaşların belgeleri çıkarılamaz hale getirildiği için bununla idare etsinler!!!

Çevrimdışı MÜHENDİS

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
 • Rep Puanı: 7134
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2012, 09:23:22 »
''Kentsel dönüşüm'' komisyondan geçti.
Güncelleme:23 Şubat 2012

 Afet riski altında olan alanlardaki yapıların iyileştirilmesini öngören 'kentsel dönüşüm' tasarısı komisyondaki görüşmenin ardından kabul edildi.Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Bayındırlık İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi.

Tasarı, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arazi ve arsalarda norm ve standartlara uygun sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerinin oluşturulması amacıyla yapılacak iyileştirme, tasfiye ve yenilemelerle ilgili usul ve esasları düzenliyor.

Tasarı, dönüştürme, yeniden yerleştirme ve yapılaşma hizmetlerinin; devlet ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları eliyle belirli bir plan, program ve düzen içinde gerçekleştirilmesini öngörüyor.

                                                                                      ------

Arkadaşlar; buradan da anlaşılıyor ki, TOPLU KONUT PROJELERİ özellikle DEPREM BÖLGELERİNDE yoğun olarak faaliyet gösterecektir.
Buna göre bir taraftan İş arayan mühendis - mimar arkadaşlara fırsat doğmuş, diğer taraftan da Belgelerini ihalelerde  kullanacak Teknik eleman arkadaşlara  "ARZ-TALEP YOĞUNLUĞU" bakımından ortaklık bedellerinde daha yüksek fiyatlarla iş yapmaları için fırsat doğmuştur.


Çevrimdışı can2011

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
 • Rep Puanı: 810
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #8 : 31 Mart 2012, 15:03:11 »
Teknik eleman arkadaşlara ait bu form; Ne yazık ki MÜŞAVİRLER FORMU'na dönüşmüş!
Hergün İlan üstüne ilan veriyorlar, tabii ÜCRETSİZ olunca!

Sn.Moderatörlerin bu duruma ehemmiyet gösterecekleri inancındayım, çünkü birbirimize yardımcı olmamız, karşılıklı olarak bilgilendirilmemiz konularında yeterince verim almak istiyoruz.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2012, 15:18:48 Gönderen: can2011 »

Çevrimdışı LENNON

 • Üye
 • **
 • İleti: 10
 • Rep Puanı: 888
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2012, 13:38:58 »
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: YAPI, TESİS VE ONARIM İŞLERİ İHALELERİNDE KULLANILAN MÜTEAHHİTLİK KARNELERİ VE İŞ BİTİRME BELGELERİNİN 2012 YILINA AİT DEĞERLENDİRME KATSAYILARI HAKKINDA TEBLİĞ


28 Nisan 2012 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 28277

TEBLİĞ
YAPI, TESİS VE ONARIM İŞLERİ İHALELERİNDE KULLANILAN MÜTEAHHİTLİK KARNELERİ VE İŞ BİTİRME BELGELERİNİN 2012 YILINA AİT DEĞERLENDİRME KATSAYILARI HAKKINDA TEBLİĞ

28/3/1981 tarihli ve 17293 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yapı, Tesis ve Onarım İşleri İhalelerine Katılma Yönetmeliği” uyarınca, ihalelere iştirak edecek olan müteahhitlerin, ellerinde bulunan ve geçerliliği sona ermemiş müteahhitlik karneleri, ilgili kuruluşlarca aşağıda belirtildiği şekilde ve grubu aynı kalmak şartıyla aktarılarak kabul edilecektir.

1/1/2012 tarihinden itibaren, Müteahhitlik Karneleri ve İş Bitirme Belgeleri için geçerli katsayılar aşağıda belirtilmiştir.

A) Tespit olunan bu katsayılar 1/1/2013 tarihine kadar uygulanacaktır.

B) 1/3/1981-28/2/1982 arasındaki tarihleri taşıyan (bu tarihler dahil) ve geçerliliğini muhafaza eden müteahhitlik karneleri miktarı, grubu aynı kalmak şartıyla; 23.168,759 ile çarpılacaktır.

C) 1/3/1982-31/12/1982 arasındaki tarihleri taşıyan (bu tarihler dahil) müteahhitlik karneleri miktarı, grubu aynı kalmak şartıyla; 19.264,394 ile çarpılacaktır.

D) Kuruluşlarca iş bitirme belgelerinin ve müteahhitlik karnelerinin değerlendirilebilmesi için 1/1/2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıda tespit olunan katsayılar uygulanacaktır.

 

Yıllar 2012 yılında uygulanacak

katsayılar
 
53′den önceki yıllar 1.645.167,003
 
1954 1.483.950,062
 
1955 1.314.233,647
 
1956 1.076.706,115
 
1957 941.918,949
 
1958 861.594,373
 
1959-1966 731.898,011
 
1967 664.005,240
 
1968 609.518,647
 
1969 580.623,491
 
1970 541.880,551
 
1971 487.524,805
 
1972 413.178,378
 
1973 365.499,675
 
1974 271.275,599
 
1975 216.327,017
 
1976 184.514,683
 
1977 135.343,490
 
1978 96.782,688
 
1979 71.658,378
 
1980 33.473,003
 
1981 23.168,759
 
1982 19.264,394
 
1983 16.746,092
 
1984 13.397,409
 
1985 9.235,617
 
1986 6.689,150
 
1987 5.155,818
 
1988 3.427,666
 
1989 2.079,444
 
1990 1.261,309
 
1991 809,351
 
1992 486,020
 
1993 293,184
 
1994 175,655
 
1995 79,842
 
1996 44,236
 
1997 22,723
 
1998 13,167
 
1999 8,499
 
2000 5,139
 
2001 4,198
 
2002 2,536
 
2003 1,949
 
2004 1,680
 
2005 1,505
 
2006 1,419
 
2007 1,266
 
2008 1,189
 
2009 1,086
 
2010 1,059
 
2011 -   0,984
 
2012 1,000
 

 

Tebliğ olunur.


Çevrimdışı ykmert

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
 • Rep Puanı: 60
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2012, 19:03:37 »
Yazdiklarina sonuna kadar katiliyorum.

ayrıca santiye sefi olan tum muhendis arkadaslara seslenıyorum:

Arkadaslar, madem haklarınız elınızden alındı,

Bu saatten sonra sizler de boyle bir sorumluluk almayin; 3 kurus daha fazla almak ıcın santiye sefligi yapmayin, sadece saha muhendısı olun, kaba insaat sefi olun.

Bakalim bundan sonra binlerce ınsanın olum-kalım sorumlulugunu kimler alacak?

Birinin olmesi durumunda iyi biliyorsunuz ki hayatınızın sonuna kadar mahkemelerde surunuyorsunuz.
Amme davaları bitmek bilmiyor.

Aptallık edip te boyle bir mevkiye bundan sonra itibar etmeyın!!!!
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2012, 19:46:57 Gönderen: ykmert »

Çevrimdışı LENNON

 • Üye
 • **
 • İleti: 10
 • Rep Puanı: 888
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #11 : 17 Mayıs 2012, 16:01:44 »
Afet Dönüşüm Yasası Meclis'ten geçti
Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini düzenleyen yasa dün Meclis Genel Kurulu’ndan geçti.
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa’ya göre gecekondu sahibine konut verilinceye ve konut yapmak üzere arsa tahsisi yapılıncaya kadar gecekondusu yıkılamayacak. Afet riski taşıyan yerleşim merkezlerindeki aileler, orman veya mera vasıflı alanlara ve Hazine’nin özel mülkiyetinde olan yeni yerleşim yerlerine yerleştirilecek. Yenileme projelerinin gerektirdiği uygulamalar, verilen sürede yapı malikince yapılmadığı takdirde il özel idaresi veya belediyece yapılarak masrafı yapı malikinden tahsil edilecek. Boğaziçi Kanunu kapsamında kalan geri görünüm ve etkilenme bölgelerindeki alanlar da dönüştürme kapsamına alındı.

Öncelik anlaşmada
Riskli yapıların yıktırılmasında ve riskli alanlardaki uygulamalarda, öncelikle maliklerle anlaşma yoluna gidilecek. Anlaşmayla tahliye edilen yapıların maliklerine, bu yapılarda ikamet edenlere veya işyeri bulunanlara geçici konut, işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılacak. Anlaşmayla tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların sahiplerine, kiracılarına özel hesaptan kredi veya konut sertifikası verilecek. Konutunu ve işyerini kendi imkanıyla yapmak isteyenlere de kredi verilecek. Dönüşüm projeleri öncelikle üç büyük kentten başlayacak.

Elektriği, suyu kesilecek
Riskli yapılara elektrik, su ve doğalgaz verilmeyecek. Verilen hizmetler durdurulacak. Uygulamaya başlanmadan önce yapı sahibine 60 günden az olmamak üzere süre verilecek. Bu sürede yapının yıktırılmaması halinde yapının idari makamlarca yıktırılacağı belirtilerek, ek süre verilecek. Bu sürede de yıkılmayan yapılar ilgili kurumca yıkılacak. Taşınmazlar, tahsis ve devir işlemleri sonuçlanana kadar satılamayacak, kiraya verilemeyecek ve irtifak hakkına konu edilemeyecek.

Belediyeler bina cephesini değiştirebilecek
Bina cephelerinde değişiklik ve yenileme kararları ile özel aydınlatma ve çevre tanzimi çalışmaları kat maliklerinin nitelikli çoğunluğunun oyuyla değil, arsa payı çoğunluğuyla verecekleri karara göre yapılacak. Belediye meclislerinin salt çoğunluk ile alacağı kararla, masrafların tamamı veya bir kısmı belediye bütçesinden karşılanmak kaydıyla, kentin uygun görülen alanlarında bina cephelerinde değişiklik, yenileme, özel aydınlatma ve çevre tanzimi çalışmaları yapılabilecek.

Çevrimdışı OD

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
 • Rep Puanı: 77
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #12 : 05 Haziran 2012, 12:35:40 »
kimse elindeki belgeyi ucuza vermesin o zaman mecbur kalırlar hakkımızı vermeye

Çevrimdışı akif34

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
 • Rep Puanı: 909
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #13 : 11 Temmuz 2012, 20:29:32 »

Sn. MÜHENDİS;

10.07.2012 tarihinde bir B-2 belgesi ilanı çıktı, içeriğini anlayamadım.

İlanda incelerseniz;

37.000.000 TL "KULLANIM DEĞERİ" diyor. Yani o zaman bu belgenin 37.000.000 x 5 = 185.000.000 TL olması gerekmez mi?

belge 37 milyonsa benim anladığım
5 te biri 7.400.000 TL OLUR.

Nasıl oluyor da tamamı kullanılıyor?
Tecrübelerinize dayanarak konuyu aydınlatırsanız memnun olurum.

Teşekkürler,

Çevrimdışı MÜHENDİS

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
 • Rep Puanı: 7134
  • Profili Görüntüle
Ynt: ŞANTİYE ŞEFLİĞİ yönetmeliği -oKuYuNuZ!!!
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2012, 12:43:01 »
Sn. MÜHENDİS;

10.07.2012 tarihinde bir B-2 belgesi ilanı çıktı, içeriğini anlayamadım.

İlanda incelerseniz;

37.000.000 TL "KULLANIM DEĞERİ" diyor. Yani o zaman bu belgenin 37.000.000 x 5 = 185.000.000 TL olması gerekmez mi?

belge 37 milyonsa benim anladığım
5 te biri 7.400.000 TL OLUR.

Nasıl oluyor da tamamı kullanılıyor?
Tecrübelerinize dayanarak konuyu aydınlatırsanız memnun olurum.

Teşekkürler,Sn. akif34;
Öncelikli olarak sorunuzun muhatabı, ilanı veren müşavir olmasına rağmen yine de ilginç sorunuzu cevaplamaya çalışalım:

1-   Bahsettiğiniz ilanın içeriği hakkında açıkçası ben de sizin gibi net bir durum göremedim.

2-   Benim de yazılandan anladığım “ilk kez böyle bir ilan” verilmektedir.

3-   Bunun nedeni de B-2 BELGELER ARTIK ÇIKARILAMAMAKTADIR

4-   Tabi bu durumda ne yazık ki müşavirlik yapanlar da bu durumdan istifade edememektedir. Yani bu işin pazarlamasından herhangi bir şekilde yararlanamamaktadırlar. Çünkü işini bilen mühendisler yüksek miktarlardaki belgelerini artık onlara vermemektedir. Ve onlarda ellerindeki küçük belgeleri bu ilandaki gibi büyük gösterip, insanları yanıltıp pazarlamaya çalışmaktalar.
      Ayrıca en önemlisi, ilanlarındaki küçük çaptaki belgeleri kolayca devredememelerinin nedeni bu forumun varlığıdır.
Bu forum MÜHENDİS arkadaşların formudur. Mühendisler kendi ilanlarını yayınladıkları için, fiyatları ve yükselen değerleri de açıkça görüldüğü için bu duruma müşavirler bir türlü engel olamamaktadırlar. Dolayısı ile olumsuzluk içinde olmaları onlara göre doğaldır(!). Yani Belge sahibinin istediği değerin 2-3 katına -eskisi gibi- müteahhit adaylarına kayıtsızca satamamaktadırlar.

5-   Şantiye Şefliği Yönetmeliği daha çıkmadan önce 29.Ekim 2011 tarihinde yani ilgili yönetmelik yürürlüğe girmeden – 2 ay öncesinden- binlerce arkadaşı uyardım, belgelerinizi bir an önce ilgili idarelerden temin edin diye.
 Ne kadar faydalı oldum bilemiyorum. Ancak 1 kişiye bile bunu sağlayabildiysem ne mutlu bana.
Şimdi de arkadaşların hakkı-hukuku yenmesin diye arkadaşlarımızı bilinçlendiriyorum.

6-   Özetle bu konudan anladığım da şöyledir:
Bahse konu herhangi bir belge “kendi değerinde ise” %20 oranı ile hiçbir şekilde ihalelerde kullanılamaz.
Belgenin tamamı kullanılır, ama nasıl?
Belgeyi talep eden şirket “5 yıl öncesinden KARAR DEFTERİ boşsa” yani hiç karar almadan defterini boş tutmuşsa ve belgenin geçici kabulü de en az 5 yıldan önce yapılmışsa “KENDİ DEĞERİ, HATTA %50 İHALE ORANI İLE 2 KATINI BİLE KULLANABİLİR”
Ancak ilan gerçekten bu amaçla verilmişse çok komik, yanıltma amaçlı ve etik olmayan bir durumdur bu.

-Bence yapılması gereken şey; bu belgelerin ilanı verildiği zaman ek’te belgenin de gösterilmesi gerekmektedir. Yazıldığı gibi belge mi yoksa 5 katı da biz mi bilmiyoruz?  O zaman kimse şüphe altında kalmayacaktır.

-Ve Ayrıca onlara göre yüksek fiyat verdikleri iddia edilen mühendis arkadaşlarımızın belge talep değerlerini KÜÇÜLTMEYE ÇALIŞMAK ve EMEĞİNİ BALTALAMAK gibi SEVİYESİZ bir harekete de girmeyeceklerdir.
Ancak şunu da ifade etmeden geçmeyelim:
37 MİLYONLUK BELGENİN gerçekte KULLANIM değeri  7.400.000 TL’DİR.
Eğer gerçekten de bu kadar küçüklükte bir belgeye 300.000 TL isteniyorsa esas bunu kutlamak gerekir.

“O zaman Belge sahibi de bu forumu okumuş, incelemiş ve istediği gibi fiyat vermiştir.” şeklinde iyi niyetli düşünelim.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2012, 12:57:00 Gönderen: MÜHENDİS »

 

Rakipleriniz, siz 1 projeye teklif hazırlarken 10 projeye hazırlıyorlar.

Hem de sizin 10 da biri maliyetine.

Sebebini öğrendiniz, onlara yetişmeye niyetiniz varsa, hemen arayın.

mekanik tesisat metraj, keşif, yaklaşık maliyet yazılımı        AVANTAJLARI
 • En az 10 kalifiye personel almış kadar performans artışı sağlar. Alttaki videolardan görebileceğiniz üzere programın hızına aslında 100 adet personelle bile yetişmek imkansızdır. Örneğin: 20 km boru, 10 000 adet sprink metrajını, mahal cetveli dahil olarak 5 dakikada çıkarmak gibi.
 • 1 kalifiye personel maliyeti aylık 5 000 TL civarında olduğu düşünülürse, 10 adet personel maliyeti aylık 50 000 TL olmaktadır. Bu yüzden program ücreti önemsenmeyecek kadar azdır, zaten kendisini 1-2 saatte amorti etmektedir.
 • Hızlı ve hatasız şekilde metraj ve keşif çıkartır.
 • Vakit yetmediği için gelen işleri kaçırma problemini ortadan kaldırır.
 • Ayda 1-2 olan teklif verme adedini 20-30 lu rakamlara çıkartır. Bu sayede iş alma olasılığınız en az 10 kat artar.
 • Rakipleriniz programımızı kullanıyorlar ve bu saydığımız bütün avantajlara sahipler ve sizin rakiplerinizle mevcut metotlarla rekabet edebilmeniz mümkün değildir. Ancak programımızı kullanarak onlarla eşit şartlarda rekabet edebilirsiniz.
 • Personelin çalışma şevkini arttırır. Uykusuz, gece-gündüz iş yetiştirebilmek için sürekli yoğun tempoda çalışmaktan bıkmış, bunalmış personelin verimi düşer, hata yapma ihtimali artar. Programımızla metraj çıkarmak eğlence haline gelir, personel verimi ve motivasyonu sürekli üst seviyede tutulur.